رفتن به نوشته‌ها

مورالس: آمریکا با کودتا در ایران دولت منتخب را سرنگون کرد

مورالس: آمریکا با کودتا در ایران دولت منتخب را سرنگون کرد

رئیس جمهوری بولیوی در نشست امروز شورای امنیت قاطعانه از «برجام» حمایت کرد و به نقش آمریکایی ها در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در سرنگونی دولت منتخب مردمی ایران اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی در نشست امروز شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به سخنرانی پرداخت و قاطعانه از برجام حمایت کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۳۲ (شمسی)، آمریکا به تأمین مالی، برنامه‌ ریزی و اجرای کودتایی علیه دولت منتخب مردمی ایران اقدام کرد. آمریکا با کودتا در ایران دولت منتخب را سرنگون کرد؛ دولتی که صنعت نفت ایران را ملی کرده بود. سپس به مدت چند دهه، دولت آمریکا از حکومتی مستبد حمایت کرد که اجازه می‌ داد منافع ناشی از تولید نفت به جیب شرکت‌ های غیرایرانی سرازیر شود.

رئیس جمهور بولیوی گفت: حالا که ایران اختیار منابع نفتی خود را دارد تحت تحریم آمریکا قرار گرفته است. دولت بولیوی، قاطعانه اقدامات یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران را محکوم می‌ کند. آمریکا به دنبال دموکراسی و عدالت نیست؛ اگر بود از کودتا دفاع نمی کرد. آمریکا به هیچ عنوان نگران عدالت در کشورها نیست. آمریکا از شکنجه استفاده می‌کند. آمریکا بر مبنای یک دروغ به عراق حمله کرد و یک میلیون نفر در عراق به خاطر جنگ کشته شدند.

وی بیان کرد: آمریکا در حال زیرپا گذاشتن قوانین سازمان ملل است.آمریکا به هیچ عنوان به دنبال مذاکره برابر با کشور نیست.

کد خبر 4413708

mehrnews.com/news/4413708

منتشر شده در برترین ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *